News

Dikkat !!! 7 Adımda Arapçayı Öğrenin !!!

Arapça (اللغة العربية) , Afro-Asyatik veya sami dilidir. Malta dili, İbranice, Arami, Habeşistan dili ve Tigrinya dili ile yakın akrabadır ve bir dizi renkli lehçe ile konuşulur.
Arapça, 26 orta doğu ülkesi ile; Yemen, Lübnan, Sudan ve Tunus’u içine alan Kuzey Afrika ülkelerinin resmi dilidir. Aynı zamanda Arap Birliği’nin, Afrika Birliği’nde, Birleşmiş Milletler’de resmi dildir. Ayrıca İslam’ın ibadet ve ilim dilidir. Dünyada birçok insan, Arapça’yı çeşitli nedenlerle öğrenmektedir: İş, seyahat, aile, miras, din, bir Arap ile evlilik ya da arkadaşlık için, ya da sadece bir hobi olarak.

İşte, bu harika ve hatta uluslararası dili öğrenmeye başlamanın yolu:

Bölüm 1: Hangi Arapça’yı öğrenmek istiyorsun?

hangi Arapçayı öğrenmek istiyorsun

Birden fazla Arapça türü olduğunu unutma. Bunlar: Modern Standart Arapça, Klasik Arapça (Kuran Arapçası), Âmmice (Halk Arapçası).

Hangi tür Arapça’yı öğrenmek istediğine karar ver:

  • Modern Standart Arapça. Eğer ilgin belli bir Arap ülkesi ile sınırlı ise, en mâkul yol Modern Standart Arapça olarak bilinen genel Arapça’yı öğrenmektir. Bu tür bütün Arap ülkelerince kullanılmaktadır. Fakat genelde yalnızca yazı dili olarak veya resmî bağlamda kullanılır: edebiyat,gazeteler,eğitim, radyo/televizyon haber programları, siyasî konuşmalar vs.
  • Klasik Arapça (Kuran Arapçası). Eğer ilgin daha çok İslamî ya da eski çağlarda kullanılan Arapça çalışmalarına yönelikse, bir Klasik Arapça kursu ihtiyacını karşılayacaktır. Bu tür, Kur’an-ı Kerîm’de ve klasik dini metinlerde, hukûkî ve ilmî metinlerde kullanılan Arapça’dır. Modern Standart Arapça’nın temelini oluşturur.
  • Âmmîce (Halk Arapçası). Eğer bir Arap ülkesinde yaşamayı planlıyorsan ya da belli bir Arap ülkesi ya da bölgesi ile yapıyorsan, başlı başına Modern Standart Arapça ihtiyacını karşılamayacaktır. Araplar ana dilleri olarak bölgesel lehçelerle konuşurlar, ve lehçeleri arasındaki farklılık birbirlerini anlamamak için yeterli bir sebep olabilir. Kabaca, 5 genel lehçe ailesinden söz etmek mümkün. Ve hepsi de ülkeye,şehre,komşuluğa, ve hatta dine göre kendi içinde farklılık gösterir: Körfez Arapçası, Mezopotamya Arapçası, doğu Akdeniz Arapçası, Mısır Arapçası ve Mağrib (Fas) Arapçası.

Bölüm 2: Alfabeyi ve Sözlük Kullanmayı Öğrenmek

1. Alfabeyi öğren.

alfabe ve sözlük

Arap alfabesi başta zor gözükebilir, ve bazı insanlar harflerin Latin alfabesi ile yazımına güvenerek Arap alfabesini öğrenmekten kaçınırlar. Fakat bu yalnızca ilerleyen zamanlarda problem yaşamana sebep olur. Latin alfabesi ile olan yazımı görmezlikten gelip en başta alfabenin kullanımını öğrenmen çok daha iyi olacaktır. Madem zor gelecek, en iyisi bir kitap satın alman ya da kütüphaneden bir kitap ödünç alman olur.

2. Arapça sözlük kullanmayı öğren.

sözlük kullanmayı öğren

Arapça kelimeler, sözlükte sülâsî formunda (üç harfli köklerine inerek) listelenir. Örneğin “istikbâl” (استقبال) kelimesine bakacaksan, kâf harfinin altında araman gerekir. Çünkü kelimenin kökü; ka-be-le (ق-ب-ل) ’dir. Buna alışmak biraz pratik ister, ama bu ille de zor olacak demek değildir. Çünkü her zaman köklere belli kalıplar eklenmektedir.

Bölüm 3: Arapça Çalışmak

1. Evde öğren.

evde öğren 2

Eğer evde çalışman mümkünse, internette başlangıç seviyesinde sana yardımcı olacak, kendi kendine çalışabileceğin dersler var. Ve belki de daha ileri seviye için. Klasik çalışma kitapları ve kasetleri çok çeşitlidir, öğretim metodları da öyle. Sana uyanı bulana kadar kendini iki-üç kitap satın alıyorken bulabilirsin.

2. Online eğitimi değerlendir.

670px-Learn-Arabic-Step-04

Arapça’yı online öğrenmeyi düşünebilirsin. Fakat bu derslerin belli bir ücreti olabilir.

3. Dil kurslarını dene.

Arapça kurs

Birçok insan için, yarı zamanlı akşam kursları en mâkul seçenek. Yavaş yavaş bu dile bir giriş yapabilirler, çabucak öğrenebilmeyi bekleme. Yaşadığın yerdeki dil kursu imkanlarını araştır.

4. Arapça pratiği yap ve Arap arkadaşlar edin.

670px-Learn-Arabic-Step-07

Arap diasporası dünyanın her köşesine yayılmakta. Arapçanı geliştirmenin en iyi yolu Araplarla konuşmak ve kendini sürekli Arapça ile meşgul etmektir. Bir mektup arkadaşı edin, Arapça müzik dinle, Arap dizilerini seyret, haberlerini izle, çocuk programlarını izle, mahallenin Filistinli berbercisi, Faslı kasabı, Lübnanlı restoran işletmecisi vs. ile sohbet et. Birkaç kelime bilmek bile yeni kapılar açar.

-Arapça konuşan birini bul. Bu kişi ailenizden ya da arkadaş çevrenizden bir tanıdığınız olabilir. Facebook’tan bile Arapça konuşan birileri arayabilirsin.

– Arapça bilen tanıdığından, haftada bir, bir saatliğine seninle buluşmasını iste. Birkaç kelimeye odaklanabilirsin. Yaşamı kolaylaştıran, seyahatle ,yemekle içmekle vs. ilgili kelimelere.

-Aynı zamanda, basit birkaç cümleye odaklan. Nasılsın? İsmin ne? Kaç yaşındasın? Gibi. Başka konularda da birkaç cümle öğrenebilirsin.

-Bununla birlikte, sana ders veren kişi ile işlediğin konuları iyice çalış. Bir sonraki görüşmenizde, konuşulanları daha çok anlayacaksın ve dili anlama kabiliyetin artmış olacak. Önceden işlediğiniz konulardan sorular da sorabilirsin.

 

Related Posts

MÜSİAD Başkanının Asgari Ücrete Önerdiği Şok RakamPeker Elindeki Kasetleri Verdiği Kişiyi Açıkladı #haber #sondakika

MÜSİAD Başkanının Asgari Ücrete Önerdiği Şok RakamPeker Elindeki Kasetleri Verdiği Kişiyi Açıkladı #haber #sondakika #sondakika #haber MÜSİAD Başkanının Asgari Ücrete Önerdiği Şok RakamPeker Elindeki Kasetleri Verdiği Kişiyi Açıkladı #haber #sondakika

EYT Haftaya Açıklaması… EYT Soru Cevap Yayını Çetin Ateş Soruları Cevaplıyor #haber #sondakika

EYT Haftaya Açıklaması… EYT Soru Cevap Yayını Çetin Ateş Soruları Cevaplıyor #haber #sondakika #sondakika #haber EYT Haftaya Açıklaması… EYT Soru Cevap Yayını Çetin Ateş Soruları Cevaplıyor #haber #sondakika

EYT’de Borçlanma Konusunda İstisnaları Çetin Ateş Tek Tek Açıkladı #haber #sondakika

EYT’de Borçlanma Konusunda İstisnaları Çetin Ateş Tek Tek Açıkladı #haber #sondakika #sondakika #haber EYT’de Borçlanma Konusunda İstisnaları Çetin Ateş Tek Tek Açıkladı #haber #sondakika

Regl Öncesi Gerginlik Nedir?

Regl öncesi gerginlik, kadınların büyük bir çoğunluğunda görülebilen bir durum olarak bilinmektedir. Bu durumun temel nedeni olarak hormon düzeylerinde yaşanan değişiklikler gösterilmekte olup bu durum sonucunda görülen belirtilerin…

EYT’de Kafa Karıştıran 18 Yaş Altı Ve Staj- ABO Konusunu SGK Uzmanı Değerlendirdi #haber #sondakika

EYT’de Kafa Karıştıran 18 Yaş Altı Ve Staj- ABO Konusunu SGK Uzmanı Değerlendirdi #haber #sondakika #sondakika #haber EYT’de Kafa Karıştıran 18 Yaş Altı Ve Staj- ABO Konusunu SGK Uzmanı Değerlendirdi #haber #sondakika

EYT’den Sonra Bağkur Tescil Mağdurları Ne Olacak? Astsubayların Sivil Okul Borçlanması? #haber #sondakika

EYT’den Sonra Bağkur Tescil Mağdurları Ne Olacak? Astsubayların Sivil Okul Borçlanması? #haber #sondakika #sondakika #haber EYT’den Sonra Bağkur Tescil Mağdurları Ne Olacak? Astsubayların Sivil Okul Borçlanması? #haber #sondakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir